Legálnost a používání elektronických licencí

Jistě si kladete otázku, zda je rozumné zakoupit relativně levný software či investovat do toho samého softwaru, ale za vyšší cenu. Také Vás jistě napadá, zda je takový software vůbec legální nebo zda je vhodný jen pro soukromé využití či můžete výhodně vybavit i svou kancelář a software používat pro podnikání. To vše se budeme snažit shrnout v tomto článku.


Proč jsou naše licence tak levné?

Námi nabízené licence k originálnímu softwaru jsou tzv. druhotné licence. To znamená, že se jedná stále o originální a legální software, který se může za určitých podmínek, které jako prodejci splňujeme, prodávat i používat. V naší nabídce však naleznete i licence nové, což uvádíme vždy v parametrech daného produktu (vpravo vedle popisu). Tyto licence vznikají díky obměně či vyřazování firemního hardwaru. Používaný software se na daném zařízení deaktivuje a licence se uvolní k dalšímu použití, v tento moment však již za zlomek původní ceny. Vzhledem k tomu, že jde o elektronické licence a ne fyzické nosiče, nijak není snížena kondice či životnost softwaru. V tomto případě nepoznáte rozdíl mezi softwarem za 10.000,-Kč a softwarem za 2.000,-Kč.

Je prodej takových licencí legální?

Ano, samozřejmě je veškerý námi prodávaný software plně legální. Pečlivě evidujeme každý nákup, který je vždy v souladu se zákonem, disponujeme systémem pro hlídání duplicity licencí a ke každému prodeji vystavujeme řádné daňové doklady.

O prodeji druhotných licencí také pojednává zákon o prodeji softwaru, který zní:


"Právo prodávat použitý nebo nevyužitý software je zakotveno v čl. 4 odst. 2 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/24/ES o právní ochraně počítačových programů, který stanoví, že se právo na šíření (další převod) počítačových programů v rámci EU vyčerpá při prvním prodeji licence."

Koupí licence získáte plně oficiální software, kde budete čerpat veškeré výhody, jako pravidelné aktualizace (u aktuálních verzí s podporou), možnost on-line aktivací (u sad Microsoft Office od verze 2013 a výše na setup.office.com), párování licencí s účtem (např. sady Office, pokud budou spárovány s Vaším účtem Microsoft, můžete opakovaně aktivovat při reinstalaci systému či přechodu na jiný hardware).

Je rozdíl mezi levnou licencí a nelegální licencí!

Pokud jste na jiných místech narazili na informace, že levné licence = nelegální licence, tak Vás rádi vyvedeme z omylu. Ano, samozřejmě můžete narazit na podvodné a neověřené prodejce, kteří software prodávají na různých portálech a sociálních sítích. U takových prodejců končí veškerý kontakt předáním platby a licence, kdy v případě jakýchkoliv problémů nemáte žádné dovolání. Je však ale zbytečné, abyste u ověřených prodejců platili více než ve skutečnosti musíte. Naše licence jsou z oficiálních zdrojů a plně legální. Chceme být však v něčem lepší a to jsou právě ceny spolu s perfektním zákaznickým servisem.

Jak poznám nesolidní nabídku?

Základním faktorem, jak ověřit prodejce softwaru, je obecný rozhled po nabídce a celkové informovanosti zákazníka. Určitě nezapomeňte prohlédnout hodnocení ostatních zákazníků daného e-shopu. Pokud narazíte na očividně jednoduchý a základní e-shop, který spíše zeje prázdnotou a k zakoupení je pouze pár produktů za příliš výhodnou cenu, je zde jisté riziko, že se nejedná o úplně ideální místo k nákupu.

Na druhou stranu se můžete setkávat s prodejci, kteří cenu prodávaných produktů uměle navyšují za účelem zvýšení důvěryhodnosti. Dejte tedy na vlastní intuici, o produktech si zjistěte informace cestami, které Vám potvrdí či vyvrátí solidnost obchodu. Proto když máte možnost, nejrychlejší odpovědi získáte po telefonu či na on-line chatu.

Mohu software zakoupit pro firemní účely?

Ano, jak jsme zmínili výše, jedná se o oficiální software, na který je vystavena standardní faktura a software tedy můžete používat mimo jiné i pro výdělečnou činnost. Stabilně dodáváme firemním zákazníkům licence především pro operační systémy Microsoft Windows 10, Microsoft Windows 11, sady Microsoft Office, Microsoft Project a Microsoft Visio.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.