Jak vybrat Microsoft Office?

Vybíráte kancelářský balík Microsoft Office, ale nejste si jisti, která verze je pro Vás ta nejvhodnější? V naší nabídce Microsoft Office naleznete prakticky všechny dostupné verze trvalých licencí i předplatného za skvělé ceny.


 
Základ výběru spočívá v jednoduchém určení, zda sadu Microsoft Office potřebujete pro osobní či komerční užití.


Jaký je rozdíl mezi sadami Office pro domácí a komerční použití?


Rozdíl je především v právu použití a v obsažených funkcích. Zatímco sady Microsoft Office pro domácnosti obsahují pouze základní aplikace Word, Excel a Powerpoint, sady Office pro firmy obsahují aplikace navíc. Standardně to je e-mailový klient Microsoft Outlook, nástroj pro správu relačních datábází Microsoft Access a oblíbená aplikace kombinující práci s texty i grafikou Microsoft Publisher. V rozšířených sadách pak naleznete i aplikace jako OneDrive, Skype nebo Teams.

Pokud potřebujete sady Office pro firmy, doporučujeme cenově výhodnou trvalou licenci Microsoft Office 2019 Professional Plus nebo nejaktuálnější trvalou licenci Microsoft Office 2021 Professional Plus. Obě varianty mají neomezenou platnost a váží se na Váš účet Microsoft, díky čemuž jsou i přenositelné.

Pokud potřebujete sady Office pro domácnosti, doporučujeme cenově výhodnou trvalou licenci Microsoft Office 2019 pro studenty a domácnosti nebo nejaktuálnější Microsoft Office 2021 pro studenty a domácnosti. Obě varianty mají neomezenou platnost a váží se na Váš účet Microsoft, díky čemuž jsou také přenositelné. Pro verze 2019 a 2021 je zapotřebí používat operační systém Microsoft Windows 10 nebo Microsoft Windows 11.

V případě, že pracujete například z domu nebo kombinovaně, vhodná pro Vás bude licence určená pro komerční, ale i domácí použití, která obsahuje vše potřebné (Word, Excel, Powerpoint a navíc Outlook). Cenově nejvýhodnější je aktuálně Microsoft Office 2019 pro domácnosti a podnikatele.

Výše zmíněné produkty jsou určené pouze pro operační systémy Microsoft Windows. Pakliže však používáte operační systém macOS (Apple), vybírat můžete z kompatibilních sad Microsoft Office pro MAC. Sady Office pro MAC jsou kompatibilní vždy s určitými verzemi macOS. Obecně platí, že nové sady, tedy 2019 a 2021 pracují vždy s posledními 3 verzemi macOS. Ověřit můžete ZDE. Pokud budete mít starší verzi macOS, vhodná bude sada Microsoft Office 2016 pro domácnosti a podnikatele MAC.

Výhoda trvalých licencí Microsoft Office spočívá v tom, že je koupíte jednou a můžete je využívat napořád bez jakýchkoliv měsíčních či ročních poplatků. Navíc, pokud používáte účet Microsoft, licenci s tímto účtem spárujete a například po přeinstalování nebo přechodu na jiný počítač, můžete licenci opět aktivovat přímo ze svého účtu.

Pokud chcete ušetřit, nebo používáte starší operační systém (Microsoft Windows 8.1 a níže) a zakoupit starší vydání sady Microsoft Office, není v tom žádný problém. Všechny verze jsou mezi sebou kompatibilní od starších verzí po nové. V opačném směru samozřejmě starší verze nebudou schopné otevírat některé nové typy souborů, například v případě sady Microsoft Office 2010, to lze ale vyřešit systémem kompatibility, který Vám nabídne přímo sada Office při otevření souboru.

Ze starších verzí se u nás nejvíce prodávají Microsoft Office 2016 pro studenty a domácnosti a Microsoft Office 2016 Professional Plus.

Kdy zvolit Microsoft Office 365?

Máte doma více zařízení, které potřebujete "osadit" sadami Office a zároveň se vám bude hodit datové úložiště? Pak se právě Vám vyplatí investovat do předplatného Microsoft 365 pro jednotlivce nebo Microsoft 365 pro rodiny.

Výhoda je v tom, že můžete Office využívat až na 5 zařízeních současně, včetně těch mobilních a navíc získáte 1TB cloudové úložiště pro každé zařízení. Za Office tak budete platit ročně, ale zato obdržíte neustále aktuální a nejnovější funkce a spoustu místa pro soubory k tomu.

U varianty pro jednotlivce je podmínkou použití na více zařízeních přihlášený stejný účet Microsoft. Naproti tomu verze určená pro rodiny umožní přidat členy rodiny (skrze e-mailové adresy), což znamená, že každý je na svém zařízení (PC, MAC, mobil, tablet) přihlášený pod svým účtem Microsoft, ze kterého si sadu Office stáhne a každý má tak přístup pouze ke svým dokumentům.

Pro firmy, které využijí také tuto formu, je připraveno předplatné ve verzi Microsoft 365 Bussines Standard.

Důležitý faktor při výběru sady Microsoft Office je také verze operačního systému Windows, který používáte. Sady Microsoft Office 2019 jsou kompatibilní pouze se systémem Microsoft Windows 10 a Microsoft Windows 11. Pokud používáte starší verzi operačního systému (Windows 7 nebo Windows 8 a 8.1), volit můžete sady od ročníku 2016 a níže. Popřípadě můžete rovnou provést přechod na aktuální operační systém. 

Pokud si i přes naše rady nebudete výběrem jistí, neváhejte nás kontaktovat a my Vám rádi poradíme, doporučíme vhodné řešení a popřípadě i pomůžeme s instalací všeho potřebného.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.